- Державний Архів Харківської Області - http://archives.kh.gov.ua -

Про архів

 

[1]Історія Державного архіву Харківської області бере початок з часу заснування у 1880 р. історичного архіву членами Історико-філологічного товариства Харківського університету. Хранителем архіву, а пізніше завідувачем Харківського історичного архіву було обрано і затверджено на Раді Харківського університету Д.І. Багалія. В історичному архіві у різний період працювали видатні архівісти П.С. Єфименко, О.Я. Єфименко, Є.М. Іванов, А.С. Лебєдєв, М.Є. Халанський, Д.П. Міллер, А.П. Твердохлєбов та ін. Їм належить видатна роль в збільшенні документального багатства Харківського історичного архіву в 1883-1917 рр., в створенні і збереженні документів архівного фонду Харківської губернії в 1918-1922 рр.
Новий період історії становлення сучасного Державного архіву Харківської області почався після прийняття декрету від 1 червня 1918 року «Про реорганізацію і централізацію архівної справи», постанови Тимчасового Робітничо-Селянського уряду України про створення Всеукраїнської комісії охорони пам’ятників мистецтва і старовини (лютий 1919 р.) та Декрету РНК УРСР «Про передачу історичних та художніх цінностей у відання Народного комісаріату освіти» (квітень 1919 р.). Справи та документи Харківського історичного архіву увійшли до складу єдиного державного архівного фонду.   Центральними губернськими органами управлення архівною справою і створення архівного фонду в Харківській губернії з березня 1919 р. стали: архівно-бібліотечна секція Харківського гупкопмису і Харківський обласний архів. Завідувачі секції: Є.М. Іванов (1919 р.), Д.І. Багалій (грудень 1919-1921 рр.). У 1920 р. історичний архів при Історико-філологічному товаристві був перетворений у Центральний історичний архів при Харківській губнаросвіті. 1 лютого 1920 р. Харківський губкоопис затвердив «Положення про центральний історичний архів».    З 7-го лютого 1920 р. постановою Всеукрревкому «…заборонено всяке переміщення архівів в м. Харкові та вилучення з них документів без його відому». Архів, що існував у Харкові з 1880 р., вперше оформив юридично свій статус, одержав штат і кошти.    У листопаді 1926 р. створено Харківський крайовий історичний архів, де зосередилися документи Центрального історичного архіву. На підставі постанови Секретаріату Всеукраїнського Центрального Виконавчого комітету від 10 листопада 1931 р., розпорядження Центрального архівного управління від 10 січня 1932 р. та у зв’язку з новою адміністративною реформою (ліквідація округів) були об’єднані документальні матеріали крайового історичного архіву та місцевого архіву і зосереджені в архіві, який з березня 1932 р. отримав назву «Харківський обласний історичний архів».   Згідно з наказом НКВС СРСР від 17 червня 1940 р. архів було перейменовано у Харківський обласний державний архів, а відповідно до Положення про архівну систему, затвердженого у березні 1941 р. Раднаркомом СРСР, до обласного державного архіву передавалися фонди ліквідованого Харківського військово-історичного архіву.
З 28 вересня 1941 р. по серпень 1943 р. під час німецько-фашистської окупації м. Харкова, архів продовжував свою діяльність в евакуації у м. Златоуст Челябінської області, а оперативними групами харківських архівістів, які діяли у прифронтовій зоні, були зібрані та збережені найважливіші документи періоду окупації. Архів поновив свою діяльність у м. Харків жовтні 1943 р. як Державний архів Харківської області, підпорядковувався управлінню НКВС по Харківській області.    З 29 червня 1960 р. архівні установи виведені з системи МВС УРСР, а обласний державний архів був підпорядкований архівному відділу виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих. На підставі наказу Головного Архівного управління при РМ УСРС № 67 від 07.08.1980 р. та «Положення про Державний архівний фонд СРСР» з 1980 р. архів було перейменовано у Державний архів Харківської області. У вересні 1988 р. архівні відділи при облвиконкомах ліквідовано, Держархів Харківської області був підпорядкований виконавчому комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих і став органом управління архівною справою на території області.    Згідно з Указом Президії Верховної Ради України від 27 серпня 1991 року «Про передачу архівів Компартії України», наказом Головархіву від 28 серпня 1991 року «Про організацію прийому на державне зберігання архівів Компартії України» та рішення Харківського облвиконкому до складу Державного архіву були віднесені фонди колишнього партійного архіву Харківського обкому КПУ.
Сьогодні Державний архів Харківської області є структурним підрозділом Харківської обласної державної адміністрації, підзвітній та підконтрольний голові обласної державної адміністрації та Державній архівній службі України.
1880-1920 рр. – Харківський історичній архів (Історико-філологічного товариства Харківського університету) 1920-1926 рр. – Харківський центральний історичний архів 1926-1932 рр. – Харківський крайовий історичний архів 1932-1940 рр. – Харківський обласний історичний архів 1940-1958рр.– Державний архів Харківської області
1958-1980 рр. – Харківський обласний державний архів
З 1980 р. по сьогодення – Державний архів Харківської області