Допоміжне меню

tyzhden-prava
qiFsB_croper_ru444

“Національні операції” НКВС: винищення поляків на Харківщині”

16.05.2018Распечатать

Складовою репресивної політики радянської влади в 30-ті роки 20 століття були так звані «національні операції» НКВС.
Наступною після «німецької» у серії «національних операцій» НКВС була «польська операція», спрямована на знищення польської нацменшини та інших громадян, які мали хоча б якийсь зв’язок із Польщею.
Під час «польської операції» в УРСР було заарештовано 56516 осіб, з яких 44467 – етнічні поляки. 70 % цих людей засудили до розстрілів або до різних термінів ув’язнення.
Спираючись на оперативний наказ наркома НКВС СРСР Генерального комісара держбезпеки  М.І. Єжова № 00485 від 11 серпня 1937 року «Про ліквідацію польських диверсійно-шпигунських груп та організацій ПОВ», виконувач обов’язків начальника УНКВС Харківської області Л.Ф. Рейхман, розробив власну директиву № 612 від 19 серпня 1937 року, що значно розширювала контингент осіб, які підлягали арешту. До таких, зокрема, потрапляли: 1) перебіжчики з Польщі, незалежно від того, коли саме вони перейшли кордон Радянського Союзу; 2) галичани, військовослужбовці армії Петрушевича, які лишилися в СРСР, а також ті, хто прибув у різні роки до Радянського Союзу; 3) поляки – старослужбовці цукрових заводів та інших підприємств; 4) вихідці із Польщі та прикордонної смуги, відносно яких є матеріали, що компрометують; 5) особи, запідозрені у польському шпигунстві незалежно від їхньої національності. Загалом етнічна чистка у Харківській області мала відбуватися за 16-ма критеріями.
Виставка документів «Національні операції» НКВС: винищення поляків на Харківщині» складається з 4-х частин.
У І та ІІ частині йдеться про розгортання «польської операції» у Шевченківському та Сахновщинському районах Харківської області, де проживала значна частина польських родин, висланих в 1935 році сюди з прикордонної смуги.
У ІІІ частині представлено документи з карної справи репресованих мешканців м. Харкова, звинувачених у членстві в польській націоналістичній контрреволюційній організації «ПОВ», яка нібито діяла «під прикриттям» польського клубу.
Остання ІV частина виставки розповідає про застосування репресій до прихожан костелу м. Харкова, які також стали жертвами фальсифікацій НКВС.

Перелік до виставки (файл у форматі PDF – 130 Кб)

З карної справи репресованих мешканців сіл Сеньок та Волоська Балаклія Шевченківського району Харківської області Седлецького М.В., Островського П.С., Квятковського Й.А., Вержбицького І.Й., Кушковського В.О., Лісневського І.І., Седлецького С.І., Седлецького В.К., поляків за національністю, спецпереселенців з прикордонної смуги, звинувачених у проведенні контрреволюційної агітації направленої проти заходів партії та радянської влади на селі

З карної справи репресованих мешканців с. Михайлівка Сахновщинського району Харківської області (усього 13 осіб, всі спецпереселенці) звинувачених у причетності до контрреволюційної польської націоналістична організації

З карної справи репресованих мешканців м. Харкова Громицького А.І., Одинецького Я.Ф., Рачинського Е.К., Чаєвського М.Б. та інших (усього 28 осіб, 18 з яких поляки) за звинуваченням у членстві в польській націоналістичній контрреволюційній організації «ПОВ»

З карної справи репресованих Войтицької Стефанії Валеріївни, кравчиня на дому, Пулавської Анни Антонівни, безробітна, Локтік Михайла Семеновича, токар 2-ї тютюнової фабрики( прихожани костелу м. Харкова)

 

Оберіть мову

Архів новин

Січень 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Реєстрація

Зареєструватися
Besucherzahler russian ladies
счетчик посещений Рейтинг: Города