2018 рік
8 травня 2018 року о 10.00 відбулася урочиста церемонія покладання квітів до Меморіалу Слави у Лісопарку з нагоди Дня пам’яті та примирення, у якій разом з керівництвом обласної державної адміністрації, обласної та міської рад, структурними підрозділами ХОДА, військовими, духовенством та громадськістю взяли участь заступник директора Державного архіву Євген Кущ та начальник відділу інформації, використання документів та документального забезпечення Державного архіву Марія Ельксніт.
8 травня 2018 року у приміщенні архіву по проспекту Московському, 7 відкрилася виставка документів “До 73-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні”.
9 травня 2018 року на меморіалі в Дергачівському районі відбулися заходи з нагоди Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. В урочистій церемонії покладання квітів разом з керівництвом обласної державної адміністрації, обласної та міської рад, структурними підрозділами ХОДА, військовими, духовенством та громадськістю взяли участь заступник директора Державного архіву Євген Кущ та начальник відділу інформації, використання документів та документального забезпечення Державного архіву Марія Ельксніт.
4 травня 2018 року у приміщенні Архівного відділу Балаклійської районної державної адміністрації відкрито виставку архівних документів «Збережемо пам’ять про подвиг», присвячену Дню перемоги. На виставці презентовано архівні документи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, листи з фронту, а також друковані видання та інші матеріали, які висвітлюють події Другої світової війни на території Балаклійщини.
2017 рік
19 вересня 2017 року у 10.00 в урочистій церемонії покладання квітів до Меморіалу Слави у Лісопарку з нагоди 74-ї річниці звільнення Харківської області від нацистських загарбників та Дня партизанської слави, разом з керівництвом обласної державної адміністрації, обласної та міської рад, структурними підрозділами ХОДА та громадськістю взяли участь заступник директора держархіву області Євген Кущ, начальник відділу інформації, використання документів та документального забезпечення архіву Марія Ельксніт.
10 травня 2017 року у приміщенні Державного архіву по проспекту Московському, 7 відкрилася виставка документів «До 72-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні».
Матеріали виставки висвітлюють події, що відбувалися на території Харківської області в роки Другої світової війни.
9 травня 2017 року у заходах з нагоди відзначення Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, які відбулися у Дергачівському районі на комплексі «Висота маршала І.С. Конєва», разом з керівництвом обласної державної адміністрації, обласної та міської рад, структурними підрозділами ХОДА, військовими, духовенством та громадськістю взяли участь заступник директора Державного архіву Євген Кущ і начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Марія Ельксніт.
8 травня 2017 року у заходах з нагоди Дня пам’яті та примирення на Меморіалі Слави в Лісопарку разом з керівництвом обласної державної адміністрації, обласної та міської рад, структурними підрозділами ХОДА, військовими, духовенством та громадськістю взяли участь заступник директора Державного архіву Євген Кущ, начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Марія Ельксніт.
5 травня 2017 року у ході проведення районного урочистого заходу в Чугуївському районному будинку культури відкрито виставку до Дня пам’яті та примирення і 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні «Життя населених пунктів Чугуївського району після визволення», організовану Архівним відділом Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області. Виставку підготовлено за документами, що зберігаються у фондах архіву.
Представлені матеріали висвітлюють життя населених пунктів Чугуївського району у 1943-1947 роках: відновлення шкіл, відзначення першої річниці визволення Харківщини від нацизму, діяльність виконавчих комітетів сільських, селищних рад тощо. Серед архівних документів є листування Виконавчого комітету Чугуївської районної ради з виконавчими комітетами сільських, селищних рад з питань, які потребували першочергового вирішення, звіти про віковий склад населених пунктів та інші.
Надалі виставку буде розміщено у приміщенні архівного відділу (м. Чугуїв, вул. Червономанєжна, буд. 32/1).
Того ж дня в Архівному відділі Балаклійської районної державної адміністрації відкрито виставку архівних документів, присвячену 72-ій річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Презентуються архівні документи, які висвітлюють події війни, життя населення за часів окупації, відомості про збитки, нанесені населенню Балаклійського району, книги, вирізки з газет та інші матеріали.
24 квітня 2017 року у приміщенні архівного відділу Харківської районної державної адміністрації (вул. Євгена Котляра,4) відкрито виставку архівних документів, присвячених Дню перемоги «Перемогу забути не можливо». Архівні документи висвітлюють події війни, життя населення за часів окупації, хроніку захоплення сіл, селищ та міст району нацистськими окупантами та їх визволення, біль і надії жителів в роки неволі, зведені відомості про збитки, нанесені громадянам Харківського району, спогади партизанів та ветеранів війни, вшанування пам’яті загиблих воїнів.
У виставці використано документи архівних фондів Державного архіву Харківської області та з місцевих газет, документи та фотокартки учасників війни та книги з особистих архівів працівників відділу.
2016 рік
7 травня 2016 року в Сахновщинській районній газеті «Колос» оприлюднена стаття начальника архівного відділу Сахновщинської районної державної адміністрації Легуші В.Ю., присвячена 71-ій річниці перемоги у Другій світовій війні «Спогади про буремні часи». Основою для написання статті став лист колишньої мешканки Сахновщинського району зі спогадами з дитинства про життя в селі під час німецько-фашистської окупації.
6 травня 2016 року в приміщенні читального залу архіву (пр. Московський, 7) відкрито виставку архівних документів «Велич подвигу народного» (До Дня пам’яті та примирення та Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні).
У рамках презентації виставки головний спеціаліст відділу інформації та використання документів архіву Валентина Плисак надала інтерв’ю представникам прес-служби Харківської міської ради, журналістам газети «Вечірній Харків» та сайту Newsroom стосовно репрезентованих матеріалів.
Того ж дня у приміщенні Архівного відділу Кегичівської РДА (смт Кегичівка, вул. Волошина, буд № 79, 1-й поверх) відкрито виставку архівних документів 1941-1945 років, присвячену 71-ій річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
На виставці представлені матеріали з архівних фондів статистичного управління, Павлівської, Парасковіївської, Новопарафіївської, Власівської, Коханівської та Красненської сільських рад.
Того ж дня у приміщенні архівного відділу Харківської районної державної адміністрації (вул. Конарєва, 4) відкрито виставку архівних документів, присвячених 71-ій річниці Перемоги «Память – вне времени».
2015 рік
25 вересня 2015 року у приміщенні читального залу Державного архіву Харківської області відбулася читацька конференція за темою: «Підпільний та партизанський рух на Харківщині у 1941 – 1943 роках», у роботі якої взяли участь співробітники Державного архіву Харківської області, науковці, краєзнавці та студенти. У рамках конференції обговорювалися різні питання з історії партизанського руху на Слобожанщини.
19 вересня 2015 року у районній газеті “Колос” та на офіційному сайті Сахновщинської РДА опубліковано статтю начальника Архівного відділу Сахновщинської РДА Вікторії Легуші “Сахновщина після визволення”.
18 вересня 2015 року у приміщенні архіву по проспекту Московському, 7 відкрилася виставка документів «Партизани Харківщини» (до Дня партизанської слави в Україні), на якій представлено матеріали з історії створення та діяльності партизанських формувань на території Харківської області в 1941-1943 роках.
Виставка працюватиме до 12 жовтня 2015 року.
Того ж дня головний спеціаліст відділу інформації та використання документів архіву Валентина Плисак надала інтерв’ю журналісту телеканалу «Simon» стосовно матеріалів, представлених на виставці «Партизани Харківщини» (до Дня партизанської слави в Україні), яка відкрилася цього дня у приміщенні архіву.
Сюжет вийшов в ефір телеканалу «Simon» 18 вересня о 18.30 у «Новинах «Об’єктив».
1 вересня 2015 року у читальному залі держархіву області (пр. Московський, 7) відкрито виставку архівних документів “До 70-ї річниці завершення Другої світової війни”. На виставці представлено копії документів, що зберігаються в Державному архіві Харківської області, Державному архіві Закарпатської області, Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г.С. Пшеничного, а також матеріали періодичних видань із фонду науково-довідкової бібліотеки Держархіву Харківської області.
19 червня 2015 року на веб-сайті Держархіву Харківської області у рубриці “Документальні виставки on – line” відкрито виставку архівних документів “Навіки в пам’яті cерця” (до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни).
На виставці представлено копії документів, що зберігаються в фондах держархіву області, які розповідають про перебіг та наслідки найстрашнішої в історії людства війни – Другої світової.
8 травня 2015 року в читальному залі Державного архіву Харківської області (пр-т Московський, 7) відкрито виставку архівних документів «Тих днів не змеркне слава (до Дня Перемоги)». На виставці представлено документи, що зберігаються в Державному архіві Харківської області та друковані видання, що розкривають тему звільнення від нацистської окупації, збереження пам’яті про загиблих воїнів, мужності та самовідданості, виявлених для врятування найвищої цінності – людського життя.
7 травня 2015 року у газеті “Слобідський край” від 07 травня 2015 року №53-54 опублікована стаття начальника відділу інформації та використання документів Ельксніт М.І. “Незабаром стала відомим автоматником”. Про що ми писали 70 років тому.
30 квітня 2015 року у приміщенні Архівного відділу Харківської районної державної адміністрації (вул. Червоноармійська, 4) відкрито виставку архівних документів присвячених 70-ї річниці Перемоги «Ніхто не забутий, ніщо не забуто». Архівні документи висвітлюють події війни, життя населення за часів окупації, біль і надії жителів, спогади ветеранів надрукованих в районній газеті, вшанування пам’яті загиблих воїнів.
У виставці використано документи архівних фондів та місцевих газет за 1943 – 2013 роки.
29 квітня 2015 року у приміщенні Архівного відділу Золочівської районної державної адміністрації відкрито виставку, присвячену 70 -ій річниці Дня Перемоги. На виставці представлено добірку архівних документів, що висвітлюють життя золочівців у 1943-1945 роки та відновлення роботи колгоспів після окупації району. На виставці представлені документи наступних фондів: Золочівської, Лютівської, Одноробівської машино – тракторних станцій; Сільськогосподарських артілей імені Щорса, імені Котовського, імені Чапаєва, «Комунарка України» (с. Світличне), «Перше Травня» (хутір Сосновка), «Червоний прапор» (хутір Дуванка) та документи Феськівської, Малоцапівської, Миронівської сільських рад.
У квітні архівним відділом Золочівської районної державної адміністрації за документами архіву підготовлено статтю до газети «Рідний Золочів», присвячену 70 – ій річниці Дня Перемоги.
27 квітня 2015 року у приміщенні Чугуївської районної державної адміністрації відкрито виставку, яку присвячено 70-ї річниці Дня Перемоги. Архівний відділ Чугуївської районної державної адміністрації підготував добірку документів, що зберігаються у фондах архіву. На виставці представлені документи з таких архівних фондів: Виконавчий комітет Есхарівської селищної Ради народних депутатів Чугуївського району, Виконавчий комітет Введенської селищної Ради народних депутатів Чугуївського району, Виконавчий комітет Зарожненської сільської Ради народних депутатів Чугуївського району, Виконавчий комітет Кам’яноярузької сільської Ради народних депутатів Чугуївського району та інших.
Представлені документи висвітлюють життя населених пунктів Чугуївського району у 1943 – 1945 роках: відновлення народного господарства, діяльність виконавчих комітетів сільських, селищних рад тощо. Серед архівних документів є листування Виконавчого комітету Чугуївської районної ради з сільськими, селищними радами з питань, які потребували першочергового вирішення, протоколи засідань виконавчих комітетів сільських, селищних рад, на яких розглядалися такі питання, як підготовка до сільськогосподарських робіт, про санітарний стан населених пунктів, стан медичного обслуговування, про роботу шкіл та багато інших.
26 січня 2015 року на веб-сайті Державного архіву Харківської області відкрилась виставка архівних документів «До роковин трагедії Голокосту». На виставці представлено документи з фондів держархіву області, що розповідають про одну з найстрашніших сторінок в історії Другої світової війни – масове винищення єврейського населення, що відбувалось на окупованій нацистами території, в тому числі і в м. Харків у грудні 1941 – січні 1942 року. Серед документів – офіційні документи, спогади очевидців, акти комісії з розслідування нацистських злочинів. Документальні свідоцтва нелюдської жорстокості знов і знов застерігають: полум’я ненависті і насильства може знищити людство.
2014 рік
27 жовтня 2014 року у приміщенні архіву по проспекту Московському, 7 відкрилася виставка матеріалів «Пам’ять жива». Виставка присвячена 70-річчю визволення України від фашистських загарбників.
Матеріали виставки відображають завершальний етап Карпатської бойової операції, коли радянські війська остаточно звільнили Україну від окупантів.
На виставці експонуються матеріали з періодичних видань, що зберігаються у фонді науково-довідкової бібліотеки Держархіву Харківської області. Це надруковані у газетах «Радянська Україна» та «Соціалістична Харківщина» за жовтень, листопад 1944 року оперативні зведення Радянського Інформбюро про звільнення військами 4-го Українського фронту міст Мукачеве, Ужгород, Чоп, про перебіг бойових операцій зі звільнення міст; накази Верховного Головнокомандувача СРСР про представлення з’єднань і частин військ, які відзначилися у боях, до присвоєння їм найменування «Мукачевських», «Ужгородських» і до нагородження орденами на ознаменування здобутої перемоги, а також про оголошення подяки військам.
На виставці також представлено фотографії з фондів Державного архіву Закарпатської області, а саме бійців 4-го Українського фронту, які брали участь в Карпатській операції.
22 вересня 2014 року заступник директора Державного архіву Харківської області Лариса Юдіна взяла участь у церемонії покладання квітів на Меморіалі Слави в Лісопарку з нагоди Дня партизанської слави та 73-ої річниці початку в Україні підпільно-партизанського руху проти нацистських загарбників. У церемонії покладання взяли участь голова Харківської обласної державної адміністрації Ігор Балута, заступник голови ХОДА Юрій Георгієвський, керівники структурних підрозділів ХОДА, начальник Управління СБУ в Харківській області Олександр Пивовар, начальник ГУ МВС України в Харківській області Анатолій Дмитрієв, представники місцевого самоврядування та громадських організацій.
19 вересня 2014 року у приміщенні архіву по проспекту Московському, 7 відкрилась виставка архівних документів «Усі сили на боротьбу з ворогом» (до Дня партизанської слави на Україні).
Документи, представлені на виставці, відображають історію створення та діяльності партизанських формувань на території Харківської області в роки Великої Вітчизняної війни, їх участь у спільних з радянськими військами операціях з визволення території області від німецьких окупантів.
Виставка працюватиме до 10 жовтня 2014 року.
20 серпня 2014 року на сайті Державного архіву Харківської області відкрито оn-line виставку архівних документів «Збережемо пам’ять про подвиг народний» (до 71-ї річниці визволення м. Харкова від німецько-фашистських окупантів).
На виставці представлено спогади учасників Великої Вітчизняної війни, які брали участь у боях зі звільнення Харківщини від німецьких окупаційних військ влітку 1943 року, та світлини з Колекції фотодокументів з історії Харківської обласної організації КПУ .
26 червня 2014 року головний спеціаліст відділу інформації та використання документів архіву В.А. Плисак надала інтерв’ю журналісту Харківської обласної державної телерадіокомпанії Валентині Кульчицькій про склад документів держархіву області періоду Великої Вітчизняної війни. Сюжет вийде в ефір найближчим часом у програмі «На жорнах війни».
22 червня 2014 року, у День Скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в України, заступник директора Державного архіву Харківської області Лариса Юдіна взяла участь у церемонії покладання квітів до Меморіалу Слави в Лісопарку. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Завершила церемонію поминальна панахида.
20 червня 2014 року у Державному архіві Харківської області (проспект Московський, 7) відкрилась виставка архівних документів «Пам’яті жертв Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років присвячується» (до Дня Скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в України).
На відкритті виставки були присутні кореспонденти обласного телебачення «ОТБ», Региональної телекомпанії «7 канал» («Харьковские известия») та представники прес-служби Харківської обласної державної адміністрації.
Головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Плисак В.А. надала коментарі до розміщених на виставці документів.
Сюжети про виставку вийдуть в ефір у вечірніх новинах місцевих телерадіокомпаній, а інформація – на інтернет-порталах.
8 травня 2014 року у газеті «Харьковские известия» від 08 травня 2014 року № 55 опублікована стаття начальника відділу інформації та використання документів Ельксніт М.І. «Праздник со слезами на глазах».
7 травня 2014 року на веб-сайті Держархіву Харківської області відкрито виставку архівних документів “Харків та Харківська область в перші дні війни”.
На виставці представлено документи з фондів держархіву області, що розкривають тему організації захисту населення та військової оборони в умовах розпочатої війни. Репрезентовані архівні документи надають можливість доповнити об’єктивну картину подій на теренах Харківської області та м. Харкова у червні–жовтні 1941 року.
2013 рік
13 грудня 2013 року в Державному архіві Харківської області відбулася презентація збірника архівних документів “Війна очима дітей”, підготовленого авторським колективом держархіву.
У виданні вперше публікуються письмові роботи – спогади дітей, учнів сільських шкіл різних районів Харківської області та м. Харкова про пережите під час нацистської окупації 1941 – 1943 років.
У презентації взяли участь представники Центру краєзнавства ім. академіка П.Т. Тронька Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка, Центрального державного науково-технічного архіву України, Харківського історичного музею, Харківської обласної державної телерадіокомпанії, викладачі та студенти Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди.
Почесними гостями презентації стали очевидці подій, що відбувались в окупованому німцями Харкові (1941 – 1943 рр.). Їх розповіді зворушили присутніх і вкотре довели, що яким би не було трагічним наше минуле, забувати його не можна, бо це небезпечно.
25 жовтня 2013 року у приміщенні архіву по проспекту Московському, 7 відкрилася виставка матеріалів «До 69-ї річниці визволення України від фашистських загарбників», присвячена Дню визволення України від фашистських загарбників.
На виставці представлені матеріали, що висвітлюють основні етапи визволення Закарпатської України від фашистських загарбників: повідомлення Радянського інформбюро за жовтень, листопад 1944 року про хід бойових операцій радянських військ зі звільнення міст Мукачеве, Ужгород, Чоп; накази про представлення з’єднань і частин військ 4-го Українського фронту до присвоєння найменування “Мукачевських”, “Ужгородських”.
16 вересня 2013 року у читальному залі Державного архіву Харківської області по пр. Московському, 7 відкрилася виставка архівних документів «Нескорені та непереможні» (до Дня партизанської слави).
На виставці представлені документи про діяльність партизанських загонів на території Харківської області, фотографії командирів та членів партизанських загонів, текст присяги партизана, спогади колишніх партизанів.
21 серпня 2013 року в Харківському історичному музеї відкрито спільний виставковий проект Державного архіву Харківської області та Центрального державного науково-технічного архіву “Харків у період окупації 1941 – 1943 років: до 70-річчя визволення”.
На виставці представлені копії архівних документів, що характеризують умови життя мирного населення під час нацистської окупації, рух опору в окупованому Харкові, масштаби руйнації міста.
21 червня 2013 року у Державному архіві Харківської області відбулася читацька конференція «Харківщина у період окупації (1941-1943 рр.)», в якій взяли участь науковці, дослідники, що працюють в читальному залі архіву, та його співробітники.
7 травня 2013 року на веб-сайті держархіву області відкрилась on-line виставка архівних документів “Великій Перемозі присвячується” (до 68-ої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.
На виставці представлені документи, що зберігаються в держархіві області і висвітлюють головні етапи війни на теренах Харківської області: початок війни, нацистську окупацію, визволення окупованої території радянськими військами. Серед представлених документів і ті, що розкривають тему злодіянь німецько-фашистських загарбників та масштабів збитків, заподіяних окупантами господарству області. Наочності виставці додає добірка фотодокументів.
18 квітня 2013 року в рамках зустрічі І.М. Столбового, голови Балаклійської районної ради та С.І. Масельського, голови Балаклійської районної державної адміністрації з учнями 10 – 11 класів загальноосвітніх закладів Балаклійського району – учасникам районного етапу обласного проекту «Познайомся з губернатором», метою якого є ознайомлення молоді з роботою місцевої влади, школярам була проведена екскурсія, під час якої вони ознайомилися з роботою районної ради та основних структурних підрозділів райдержадміністрації.
Екскурсія була продовжена в Архівному відділі Балаклійської РДА, де начальник відділу Кундненко Н.І. розповіла скільки і яких саме документів зберігається у відділі, хто користується інформацією, які зберігається у фондах архіву, як формуються справи і зберігаються на стелажах та архівосховищах, показала документи сільських рад датовані 1943-1944 роками, де на газетних, пожовклих аркушах паперу написані протоколи засідань виконкомів, списки загиблих в роки Великої Вітчизняної війни, які складені свідками подій. Діти з цікавістю проглядали документи минулого століття. (За матеріалами статті у газеті «Вісті Балаклійщини» від 18.04.2013 № 32).
24 січня 2013 року до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, що відзначається 27 січня, на веб-сайті держархіву області розпочала діяти on-linе виставка архівних документів та матеріалів “Дробицький Яр: де пам’ять і туга зійшлися навіки ”.
Додаткова інформація про участь Державного архіву і місцевих державних архівних установ Харківської області у заходах, присвячених відзначенню пам’ятних дат Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років
1. Статті, підготовлені працівниками ДАХО та працівниками архівних відділів районних державних адміністрацій та міських рад Харківської області
2015 рік
Ельксніт М.І. “Незабаром стала відомим автоматником”. Про що ми писали 70 років тому // Слобідський край. – 07 травня 2015.- № 53-54 (файл у форматі PDF – 1,96 Мб)
Оробченко Л.М. Села та колгоспи Близнюківщини в післявоєнний період // Нове життя. – 02 травня 2015. -№ 35-36 (файл у форматі PDF – 131 Кб)
2012 рік
ДАХО
Юдіна Л.М. Гвардии майор Владимир Медведев // Харьковские известия.- 2012. – 8 листопада. – № 134
Ельксніт М.І. “Туберкульоз рятував життя. Історія Ксенії Іліаді”// Слобідський край. – 2012. – 23 серпня. – № 101.
Гунько Ю.П. Харьков и Харьковская область в первые дни войны// Харьковские известия. – 2012. – 28 июня
Працівники архівних відділів РДА та міськрад області
Кудненко Н.І. Давно минуле, проте не забуте (за матеріалами фондів 1943 року до 67-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні) // Вісті Балаклійщини. – 2012.- 15 травня. – № 37.
Чернов М.А. Голодная зима 1942 года // Харьковские известия. – 2012. – 8 лютого.-№20.
Юрченко В.А. Живе тут пам’ять про війну // Знамя труда.-2012.
2011 рік
8 листопада 2011 року у газеті “Голос Лозівщини” № 128 вийшла стаття начальника відділу інформації та використання документів Ельксніт М.І.: “Допоможіть розшукати родичів загиблого солдата”.
Того ж дня у газеті “Дайджес” вийшла стаття провідного спеціаліста відділу інформації та використання документів Кожедуб Ю.А.: “Бабьи Яры Харьковщины (70-й годовщине трагедии Дробицкого Яра посвящается)”.
23 вересня 2011 року у газеті “Вісті Барвінківщини” № 109 вийшла стаття головного спеціаліста відділу інформації та використання документів Плисак В. А.: “З історії боротьби Барвінківського партизанського загону”.
15 вересня 2011 року у газеті ” Харьковские известия” № 109 вийшла стаття заступника директора Державного архіву Харківської області Юдиної Л.Н.: “Они освобождали Харьков (воспоминания воинов-освободителей, хранящиеся в Государственном архиве Харьковской области)”.
Липень 2011 року у виданні “Архіви України” вип.4 (274) опублікована стаття головного спеціаліста відділу організації та координації архівної справи Коптєвої О.С.: “Фонди особового походження учасників Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. у Державному архіві Харківської області”.
12 квітня 2011 року у газеті “Слобідський край” № 44 вийшла стаття заступника директора архіву Л.М. Юдіної: “Листи з фронту”.
2. Події, що відбулися в Державному архіві Харківської області, архівних відділах РДА та міських рад, пов’язані із вшануванням Дня Перемоги та Дня Партизанської слави
2013 рік
24 січня 2013 року до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, що відзначається 27 січня, на веб-сайті держархіву області розпочала діяти on-linе виставка архівних документів та матеріалів “Дробицький Яр: де пам’ять і туга зійшлися навіки ”.
На виставці представлені цифрові копії документів із фондів державного архіву Харківської області, що відображають політику геноциду єврейського населення в період німецько-фашистської окупації м. Харків. За допомогою документів розкрито мотиви проведення перепису населення у грудні 1941 р. та особливості реєстрації єврейського населення, страшну трагедію, що відбулася в Травницькій долині – Дробицькому Яру, де протягом грудня 1941 – січня 1942 рр. було розстріляно 15 тис. жителів міста єврейської національності.
Серед найбільш вражаючих документів – фото бараків в районі Харківського тракторного заводу, де відбувалось масове знищення мешканців Харкова, німецька агітаційна листівка із закликом до населення визнати євреїв найгіршим ворогом та акти комісій з розслідування злодіянь німецько-фашистських окупантів.
2012 рік
ДАХО
26 січня 2012 року у читальному залі держархіву області по пр. Московський, 7 відкрилася виставка архівних документів “Дробицький Яр – символ жорстокості”, присвячена пам’яті жертв Голокосту.
20 вересня 2012 року у читальному залі держархіву області по пр. Московський, 7 відкрилася виставка архівних документів “Вони виборювали Перемогу: з історії підпільно-партизанського руху на Харківщині”, присвячена Дню партизанської слави в Україні.
Працівники архівних відділів РДА та міськрад області
2012 року архівними відділами районних державних адміністрацій та міських рад обласного значення Харківської області підготовлено 11 виставок архівних документів, які присвячено відзначенню 67-ї річниці перемогиу Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років та Дню партизанської слави, а саме:
Архівним відділом Балаклійської РДА підготовлено 2 виставки:«Загиблим, але не переможеним» (до 67-ї річниці визволення від німецько-фашистських загарбників) та «Про бійців невидимого фронту»(до Дня партизанської слави);
Архівним відділом Барвінківської РДА експоновано виставку документів «До дня Партизанської слави»;
Архівним відділом Валківської РДА відкрито виставку «Народна пам’ять не згасає» (до 69 річниці визволення Валківщини від німецько-фашистських загарбників);
Архівним відділом Вовчанської РДА підготовлено виставку «До 67-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 -1945 років»;
Архівним відділом Зачепилівської РДА експоновано виставку «До дня визволення Зачепилівського району від німецько-фашистських загарбників»;
Архівним відділом Кегичівської РДА відкрито виставку до дня Перемоги «Днів тих слава не померкне».
Архівним відділом Красноградської РДА підготовлено виставку «Акти про збитки, заподіяні німецько-фашистськими загарбниками під час окупації Красноградського району»
Архівним відділом Сахновщинської РДА експоновано 2 виставки: «Війна очима дітей» та « Партизанський рух у Сахновщинському районі»
Архівним відділом Шевченківської РДА відкрито виставку « 67- ій річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років присвячується».
2011 рік
22 вересня 2011 року у читальному залі держархіву області (пр. Московський, 7) відкрилася виставка архівних документів та матеріалів “Народні визволителі” (до Дня партизанської слави).
19 серпня 2011 року у читальному залі держархіву області (пр. Московський, 7) відкрилася документально-книжкова виставка “23 серпня – День визволення міста Харків”.
24 червня 2011 року відбулася читацька конференція “Харківщина за часів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.”
20 червня 2011 року у читальному залі держархіву області (пр. Московський, 7) відкрилася виставка архівних документів та матеріалів “Харківщина: перші місяці війни” (до 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни).
20 травня 2011 року на сайті держархіву області відкрилася On-line виставка архівних матеріалів “Крізь вогняні роки”.
3. Надання виявлених архівних документів іншим установам та організаціям
2012 рік
У 2012 році працівниками держархіву області продовжено роботу з виявлення документів з воєнної тематики та складання їх переліків.
Перелік документів “Місто Харків під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.”, виявлених у держархіві області, направлено до Департаменту освіти Харківської міської ради, Головного управління освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації, управлінь освіти адміністрацій Дзержинського, Жовтневого, Київського, Комінтернівського, Ленінського, Московського, Орджонікідзевського, Фрунзенського, Червонозаводського районів Харківської міської ради.
Перелік документів “Вони виборювали Перемогу: з історії підпільно-партизанського руху на Харківщині”, підготовлений за документами держархіву області, направлено до Департаменту освіти Харківської міської ради та Головного управління освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації.
Ксерокопії вищевказаних документів надано Центральному державному науково-технічному архіву для використання їх при організації заходів із відзначення Дня партизанської слави в Україні.
Цифрові копії архівних документів, що містять інформацію про насильне вивезення мирного населення з території окупованої України на примусові роботи до Німеччини в роки Великої Вітчизняної війни, виявлених у Державному архіві Харківської області, направлені до Державної архівної служби України для використання їх у заходах до 70-х роковин початку насильного вивезення мирного населення з території окупованої України на примусові роботи в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.
2011 рік
У 2011 році працівниками держархіву області продовжено роботу з виявлення документів воєнної тематики та складання їх переліків. Підготовлені переліки документів, виявлених у фондах Державного архіву Харківської області про події на Харківщині у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, направлені до відділів освіти Балаклійської, Барвінківської, Богодухівської, Валківської, Вовчанської, Зміївської, Золочівської, Ізюмської, Красноградської, Лозівської, Нововодолазької, Первомайської та Харківської районних державних адміністрацій Харківської області, а також до Головного управління освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації, управлінь освіти адмінстрацій Дзержинського, Жовтневого, Київського, Комінтернівського, Ленінського, Московського, Орджонікідзевського, Фрунзенського, Червоно-заводського районів Харківської міської ради.
Цифрові копії архівних документів, що мають відомості про кількість евакуйованого населення, найбільших підприємств, установ, із зазначенням їх назв, створення та роботу колгоспів, радгоспів на звільненій від фашистів території Харківської області направлені до Державного комітету архівів України з метою використання при підготовці науково-практичної конференції та засідання Круглого столу на тему: “Внесок учасників війни-працівників тилу в Перемогу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.”. Цифрові копії архівних документів, виявлених у фондах Державного архіву Харківської області про події на Харківщині у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, направлені до Державного комітету архівів України для використання при підготовці виставки “Війна та її відбиток у свідомості і долі учасників”, а також до Головного управління освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації.